Bir Web Site Nasıl Dijital Pazarlama Yapmalı ?

By | 22 Şubat 2016

dijital-pazarlamaya-giriş

Bu yazıyı okuyorsanız zaten bu sektörde ya çalışan yada eticaret yapan veya her hangi bir konuda internet üzerinden müşteri bulmaya çalışan birisi olabilirsiniz.

Öncelikle belirtmem gerekir-ki eğer rakibiniz yada rakipleriniz vara bunlar sizden çok tanınıyor yada çok para kazanıyorsa bunu dijital pazarlama ile yapıyorsa büyük sıkıntı çünkü geç kalmışsınız demektir.

Dijital pazarlama nedir öncelikle bundan biraz bahsedeyim. İlk olarak kelime içerisinde ‘pazarlama’ kelimesi geçiyor diye hemen bu iş de %100 getirisi vardır yada beni zengin eder gibi bir düşünceniz var ise biliyorum sizi çok etkilemez ama maalesef yanlış bir düşüncedesiniz.

Nedeni dijital pazarlama genel olarak satış yöntemi değildir.Dijital pazarlama genel olarak web dünyasında yer alan web sitenizi ilgili potansiyel müşterilere ürünlerinizi yada hizmetlerinizi ‘altın tepsi‘ de yani potansiyel müşterilere ulaştırma hizmetidir.

Nedir ?

Genel konuları ise web sitenizi birden fazla araç ile müşterilere ulaştırmanızı sağlar örneğin arama motoru optimizasyonu ( SEO ) sayesinde arama motorlarında üst sıralarda çıkarak direk müşterilerin sizlere ulaşmasını sağlamak. Sürekli gelişen internet sektöründe dijital pazarlama alanı sürekli olarak gelişmekte olan ve devamlı olarak yenilikler gelen bir sektör.

"PPC" Tag Cloud (website pay per click marketing advertising)

Dijital pazarlama hangi konulardan oluşur

 • SEO ;( Arama motoru optimizasyonu önemlidir fakat çok özveri ve zaman alan bir çalışmadır sonunda çok mutlu eder bu hizmete başlandığında ppc konusunda aynı anda çalışma yapmanızı öneririm.
 • PPC ;(Pay per Click/ Tıklama Başına Ödeme yani en bilindik yönemi ile adwords,)
 • E-mail Marketing; ( mailing yani)
 • Viral Pazarlama ; ( bu türkiyede zor bir uygulama fakat bu maddede bir başarılı olursa diğer maddeleri yapmasanız da olur unutun)
 • Gelir Ortaklığı ; (satış başına kazanç, yönlendirme başına kazanç gibi sektöre göre uygulanabilir)
 • İçerik Üretme ; ( yani satığınız ürünün/ürünlerin hizmetin potansiyel müşterilere nasıl anlattığınız )
 • Online PR ;( Herhangi bir online platformu yönetmek ve iyileştirmek için çevrim içi yöntem ve araclarin kullanilmasıdır)
 •  Sosyal Medya Pazarlama ; (Sosyal Ağlar (Facebook, Twitter, Linkedin, Google Plus, flickr vs.) üzerinden pazarlama stratejilerinin bütününe sosyal medya pazarlaması diyebiliriz)
 • Reklam Ortaklığı
 • Rakip analizi ( bu alanlarda rakipleriniz neler yapıyor , verdiği hizmet kalitesi/satılan ürünün fiyatı vs gibi konularda araştırma yapılması

Burda yazdığım maddeler bugüne kadarki deneyimlerimden elde ettiğim veriler tabi-ki farklı kişiler daha fazla konu belirtebilirler yada içinde gereksiz konular olduğunu belirtebilirler fakat bu yazılan maddeler bence hangi sektör olursa olsun yapılması gereken maddeler.

dijital-pazarlama-basarili-olmak

Dijital pazarlama için başlangıcım nasıl olmalı ?

Yine benim tavsiyemi soracak olursanız 2 farklı yöntem ile dijital anlamda internet rekabetinde yer alabilirsiniz.

İlk olarak bir dijital pazarlama uzmanı bir meslek grubu olarak yer almaktadır. Dijital pazarlama uzmanı genel manada web dünyasında olup biteni takip eden bu alanda deneyimli olması (farklı sektörlerde) minimum 2 yıllık bir tecrübe bence yeterli. Bu konu çok önemli çünkü dijital pazarlama konusunda eğer doğru kişiyi ile çalışmaz iseniz

 • Gereksiz harcama para kaybı
 • Zaman kaybı
 • Yanlış stratejiler ile kötü bir imaj

Gibi benim önemli gördüğüm 3 maddede problem yaşamış olursunuz.

Bununla birlikte dijital pazarlama uzmanı demişken yukarıda bahsettiğim konularda tek başına yeterli gelmeyebilir tavsiyem bir ekip oluşturmak örneğin; bir eticaret siteniz var ekip olarak 1 dijital pazarlama uzmanı,1 kategori editörü, 1 grafiker 1 içerik yöneticisi alıp projenizde dijital pazarlama uzmanı denetiminde bir ekip kurabilirsiniz. Yine projenize hizmetinize bağlı olarak bu ekip içerisine içerik yöneticisi yerine yazılımcı yada seo uzmanı gibi insanlar eklenip çıkartılabilir.

Şimdi 2 yöntemi anlatacağım;

Eğer yukarıdaki 1 yöntem biraz maliyetli yada ekibi kurması zor olduğunu düşünüyorsanız muhtemelen aklınıza illaki gelen outsource (basit haliyle daha önce şirket içinde üretilen bir mal ya da hizmetin dışarıdan tedarik edilmesi.) yani dışardan dijital pazarlama konularının tamamını yada hepsini farklı ajanslara yada ajansa vermeniz olacaktır. Fakat bilmeniz gerekir-ki ajanslar size verdikleri her hizmetten para alacaklardır. Ayrıca 1 yöntemdeki 2-3 kişinin maliyeti ile hemen hemen aynı olacaktır.

Özet olarak ; dijital pazarlamaya giriş yapacaklara kendimce anlatmaya çalıştım, yine dediğim gibi atladığım ayrıntılar olabilir her zaman olacaktır olmuştur. Girişimcilere ve bu alanı araştıran kurumsal firmalara tavsiyem bu konuda mantıklı vaatlere kulak asmanız çünkü kendi açımdan söylemek çok acı fakat piyasada herkes dijital pazarlama uzmanı herkes e ticaret uzmanı bu alanda firmanıza alacağınız kişilerde özgeçmişlerine dikkat etmeniz ve mülakatta verdiği cevapları dikkate almanız olacaktır.

İyi Günler

www.ismaildikmen.com

 

Bir cevap yazın